OPTIMIST


KLASA OPTIMIST

Klasa Optimist
Konstruktor:Clark Mills - USA
Przeznaczenie:szkolenie dzieci i młodzieży, regaty
Typ ożaglowania:Rozprzowe
Dane techniczne
Długosć:2,31 m
Szerokosć:1,13 m
Ciężar całkowity:35 kg
Powierzchnia ożaglowania:3,5 m2
Załoga regaty/maksymalnie:1/1 osoby
Żeglarstwo jest sportem z którego dzieci czerpią dużo satysfakcji. Żeglarstwo to zabawa, sport towarzyski, który buduje silną psychikę, zaufanie do samego siebie, uczy respektu dla środowiska naturalnego. Jest sportem dzięki któremu nawiązuje się wiele wspaniałych przyjaźni, które pozostają na długie lata.
Opis: Zbudowany w 1947 roku, jako bardzo prosta, mała, tania jednoosobowa łódeczka przeznaczona dla dzieci i młodzieży do lat piętnastu. Jest najprostszą drogą do pokazania dzieciom żeglarstwa. Optimist jest łodzią o bardzo prostej konstrukcji. Jeden żagiel, kilka regulacji i to wszystko. Kadłub zbudowany był ze sklejki lub poliestru, maszt z drewna lub duralu. Płetwa steru i szybrowy miecz ze sklejki lub poliestru.
Klasa ta jest najmiejszą klasą międzynarodową, ze względu na małe koszty i łatwość obsługi i transportu bardzo popularną (ponad 150 tysięcy egzemplarzy na świecie). Można ją spotkać w ponad 100 krajach. Ponad 50% skipperów startujących na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney, zaczynało swoją karierę żeglarską właśnie na Optimiście.