podręcznik Optimiściarza autorstwa Dominika Życkiego

Dominik Życki znany z błyskotliwej kariery sportowej i łamów "Żagli", na których publikuje swe cenne porady, postanowił zachęcić najmłodszych Polaków do nauki żeglowania. Zapraszamy na drugi odcinek elementarza żeglarskiego autorstwa właśnie naszego olimpijczyka (w Atenach był jako komentator TV, a teraz jedzie walczyć o medal!). Redakcja "Żagli" jest patronem medialnym wspaniałego programu żeglarskiego dla dzieci - "Nivea Błękitne Żagle". Do lektury zapraszamy dzieci i ich rodziców...

Dominik tak zachęca naszych milusińskich do podjęcia nauki żeglarstwa:

"Optimist jest żaglówką, na której zaczyna swoją przygodę z żeglarstwem największa liczba żeglarzy. Wybór Optimista przyniesie Ci wiele innych korzyści, ponieważ:
-        jest to jacht, który wybaczy Ci pierwsze błędy;
-         jest niewielki, tani, łatwy w transporcie, utrzymaniu, w żeglowaniu itd.
-         jeśli masz żyłkę sportową, to od razu będziesz mógł ścigać się z dużą grupą żeglarzy
-         poznasz ciekawych kolegów i koleżanki, tak jak Ty zainteresowanych żeglarstwem
-         nauczysz się samodzielnie radzić w różnych sytuacjach, ale też współpracować z grupą innych osób
Przygodę z żeglarstwem warto rozpocząć, poznając typowe, żeglarskie słowa. Jest kilka pojęć, które na samym początku powinno się poznać, żeby lepiej i szybciej zrozumieć żeglarstwo. Wytłumaczymy Ci te je właśnie na przykładzie żaglówki klasy Optimist. Te kilkanaście nowych wyrazów pozwoli nam także lepiej rozumieć się w tym i w kolejnych odcinkach naszego elementarza. Poza tym te słowa, mamy taką nadzieję, będziesz używać przez całe życie, żeglując na najprzeróżniejszych jachtach, najróżniejszych akwenach.

Tekst elementarza - Dominik Życki
Ilustracje - Seweryn Czarnocki

pliki do pobrania: TUTAJ